Източник: Deutsche Welle
Автор: К. Нагел, Б. Емануилов, Редактор: Б. Рачева
Седмици преди Евровизия 2012 духовете в Азербайджан са доста неспокойни - но не по музикални, а по политически причини. В Баку дръзнаха дори да демонстрират - за повече права и свободи.
Това бе първата разрешена опозиционна демонстрация от седем години насам. Към четири хиляди души излязоха на улицата с настоявания за реформи, за освобождаване на политическите затворници, за свободни избори и за свобода на събиранията. Лидерът на опозиционната партия "Мусават" Иса Гамбар определя протеста като важен сигнал и се надява на следващата демонстрация да дойдат още повече хора.
Който протестира, губи работата си
У много азербайджанци желанието за реформи е голямо, но още по-голям е страхът от репресии от страна на държавната власт. "Който членува в опозиционна партия, рискува да бъде арестуван всеки момент", казва Гамбар и продължава: "Ние и нашите близки нямаме право на нормална работа. Същото важи и за демонстрантите. Хората знаят, че ако се ангажират политически, рискуват да изгубят работното си място. Ето защо са много предпазливи по отношение на политическата активност".
Заместникът на Гамбар от една година е зад решетките. В затвора са и ръководителят на младежката организация на партия "Мусават", и двама негови заместници.
През март бе арестуван рапърът Джамал, тъй като в рамките на една протестна проява засегнал с президента с цинични реплики. "Очевидно нервите му не са издържали", казва Джамал. Той е категоричен, че в страната свобода няма.
Закони има, но никой не ги спазва
Ръководителката на института за мир и демокрация Лейла Джунус е сред най-активните критици на системата. Наскоро офисът й бил съборен от властите, макар за съществуването му да имало официално съдебно решение.
"Имаме много добро законодателство във всички сфери, но законите изобщо не се зачитат. Независима правна система няма. Имаме не авторитарен, а мафиотски режим, който игнорира и собственото добро законодателство, и всички международни норми и конвенции, които е поел задължението да изпълнява", обяснява Джунус.
Опозицията в Азербайджан ще протистира отново на 22 април. Като не става дума за сваляне на властта, а за реформи, казва Иса Гамбар и добавя, че европейските стандарти би трябвало да важат не само за песенния конкурс "Евровизия".
Няма коментари:
Публикуване на коментар